Pozpátky na Caminu

Blog Image

Pozpátky na Caminu

Náš road trip po Evropě zahrnoval i delší pobyt na severu Španělska, konkrétně v Baskicku, v městečku o velikosti naší milé Olomouce, v Barakaldu.

Tušili jsme, že tudy prochází jedna ze svatojakubských cest a těšili jsme se, až ji okusíme. Oficiálně sice vede trasa do Santiaga z Bilbaa do Barakalda, my se však rozhodli zdolat ji opačně. Pro dnešek je naším cílem Bilbao. 

Vycházeli jsme od kostela, který najdete na mapě jako Iglesia del Sagrado Corazón de Jesus. Vidět jde už z dálky, a to díky velké soše Ježíše, kterou se nebáli umístit přímo na střechu kostela. Super zpráva pro poutníky s malým doprovodem, kostel se nachází hned vedle dětského hřiště. 

Trasa městem vede jenom do kopce a místy je to opravdu pěkná makačka. Poté je však vedena hezky upravenými cestami a nabízí nádherné pohledy na celé město. Plyne s lehkostí a bez zádrhelů, až jsme málem zapomněli, jak nepříjemné to na caminu může být s kočárkem. 

obraz1

Přibližně v nejvyšším bodu stoupání u kostela Santa Ageda je možné dočepovat vodu. Pak přichází prudký sešup z kopce dolů. Co jsme si poctivě nastoupali, je třeba sejít a připravit se na další výstup. 

Dole pod kopcem se nachází dětské hřiště, obklopené, jak už to tak bývá, lavičkami. Vhodné místo pro načerpání sil a znavení nesoucích se (nebo vezoucích se) poutníků.

Po překročení silnice vede camino takovou menší džunglí. Tady náš kočárek dostal zabrat. Chodníček je uzoučký, z obou stran obklopený vysokým kapradím (příjemnější varianta) nebo trním a kopřivami (bolavější alternativa). Stezka tudy ovšem netrvá dlouho, stačí nabrat tempo, vyšlapat poslední výškové metry a až do Bilbaa dojdete po hezké a široké cestě. 

V Bilbau buďte připraveni na nemalé množství schodů, které je třeba sešlapat dolů (pokud jdete camino tak nahoru!). Bohužel to není žádná zkratka, ale vede tudy oficiální trasa. 

obraz1

Pod schody malá odměna, další dětské hřiště a lavičky. 

Odtud pak už cesta směřuje do centra Bilbaa, kde Vás rozptýlí různé obchody, bary a pekárny a rychle to utíká. Směrem na metro jsme natrefili na další dvě dětská hřiště a nutno říct, že všechna hřiště, i ta výše zmíněná, jsou úžasná. Čistá, vybavená a ve velmi dobrém stavu. Naše malá pasažérka byla nadmíru spokojená. 

Shrnuto, podtrženo: Dnešní trasu si užijí jak rodiče, tak děti. Je krátká, ale s citelným stoupáním a se skvělými hřišti. 

Body zájmu po cestě