Naše říjnové zážitky

Blog Image

Naše říjnové zážitky

Neděle v kutnohorském GASKu

Upršené počasí nám vnuklo nápad na další výlet do Kutné Hory. Cílem byla opět galerie GASK. Schová nás před deštěm a mají tu skvělou herničku pro malé i větší děti. Nechybí ani knihkupectví se zajímavými tituly a dobré kafe ze zdejšího Kafírnictví. Tentokrát jsme se vydali také za uměním a zhlédli výstavu Stavy mysli / Za obrazem - Obměny a intervence. Bohatý vnitřní svět člověka přenesený na plátna obrazů doplněný citáty a myšlenkami slavných osobností - od Konfucia až po punkery ze Sex Pistols.

Po stopách Járy Cimrmana až do Březové

Nenápadná Březová nad Svitavou. Až budete tudy náhodou či cíleně projíždět, podnikněte jako my kraťoučký výšlap na utajenou rozhlednu velkého génia Járy Cimrmana. Trasa z centra městečka vede necelý kilometr po zelené do kopce, ale zvládnou ji i děti. Proč? Protože trasu lemuje lesni lanový park, který volá po vyzkoušení. Vstupné se neplatí, za ušetřené penízky si kupte třeba zákusek v blízkém SimiCoffee.

Rychlá zastávka v centru Brna

Do Brna nás nalákaly Dny AI, v jejichž rámci se v Knihovně Jiřího Mahena uskutečnily tematické přednášky a workshopy pro širokou veřejnost. Skvělý nápad, který ocení zejména neznalé publikum. Nás si však více získal dětský koutek v oddělení pro děti a mládež, kde se Lilinka vyřádila mezi regály knížek. Brněnskou návštěvu jsme zakončili na brunchi v Kafe v rozkladu.

Víkendový pobyt na Panském dvoře v Telči

V rámci poznávání krajů a měst České republiky jsme se vypravili do Telče. Zaujala nás nabídka areálu známá jako Panský dvůr, kde najdete vše potřebné: restauraci, pivovar, smyslovou zahradu, lanové centrum s lezeckou stěnou, uměleckou expozici, kinosál, pasoucí ovečky a především možnost ubytování a krásnou dětskou hernu, která stojí za zmínku sama o sobě. Do centra Telče a k místnímu zámku je to odtud pět minut pomalou chůzí, zvažujete-li návštěvu, vyzkoušejte. Vybavte se však hotovostí, v některých restauracích v centru neberou platební karty! (Nebojte, o bankomaty tu nouze není). Pokud si budete chtít zajít na dobré kafe a poctivý koláč, naše malá pasažérka doporučuje Bistro Café friends.

Výšlap na hrad Roštejn

Naším výchozím bodem bylo parkoviště poblíž kempu Velkopařezitý v Řásné. Popošli jsme kousíček po silnici k Modelu Eiffelovy věže a odtud se vydali po červené trase, po Březinově cestě, kolem Velkého pařezitého rybníku až k zastávce zvané Na průseku. Poté jsme pokračovali po modré až do cíle, k samotnému hradu Rotštejn. Ten nás příjemně překvapil svou otevřenou hradní kuchyní a také tím, že veřejnosti nabízí hned dvě prohlídkové trasy, návštěvu věže a také edukační programy nejen pro děti. Kdybyste zvažovali návštěvu hradu, doporučuju dětem stáhnout pracovní listy, které najdete na webových stránkách hradu Rotštějn.

Automatické mlýny Pardubice

Na břehu řeky Chrudimky, kousek od centra Pardubic, se nacházejí dnes již bývalé Winternitzovy automatické mlýny, které v roce 1909 navrhl známý architekt Josef Gočár. Mouka se ve zdejších mlýnech mlela až do roku 2013, automatické mlýny bratrů Winternitzových šlapaly nepřetržitě více jak 100 let. V roce 2014 se automatické mlýny dočkaly zařazení na seznam Národních kulturních památek České republiky. V roce 2016 objekt koupili manželé Smetanovi a o pár let později začala jejich rozsáhlá rekonstrukce. To by bylo z historických milníků vše, ptáte se, co nabízejí současné mlýny veřejnosti nyní?
Součástí komplexu je Gočárova galerie, která se soustředí na české výtvarné umění. V těchto prostorách najdete také různé relikty připomínající dřívější funkci mlýnů. V budově se nachází přednáškový sál, knihovna, edukační ateliér, vyhlídková terasa a kavárna Café Gočár. Aby toho umění nebylo málo, v areálu mlýnů sídlí ještě městská galerie GAMPA, která návštěvníkům přibližuje současné umění. Budovu sdílí se Sférou, s inovativním vzdělávacím centrem, kde najdete tematické dílny, laboratoře a sférické hřiště pro děti. V dílnách si vyzkoušíte práci s materiály jako je dřevo, kov, textil, v laboratořích se pustíte do odhalování tajů přírody, zkoumání fyzikálních zákonů a chemických záhad. V programové nabídce nechybějí témata z informatiky, robotiky, věnují se grafice i 3D tisku. V centru pozornosti je projekt Science on a Sphere, který návštěvníkům slibuje obrovský vizuální zážitek, můžete se plavit oceánem jako James Cook nebo se jen tak procházet po Měsíci. Program Sféry je skutečně bohatý a pestrý a co víc, je přizpůsoben jak studentům, tak široké veřejnosti. Přehled všech přednášek a kroužků dohledáte na webovkách Sféry. My se nemůžeme dočkat, až naše malá pasažérka povyroste a projeví zájem o některé z témat. Zatím však vítězí hromádky cihliček na nádvoří mlýnů, které přímo vybízejí k postavení domina nebo alternativního objektu dle dětské fantazie.

Na skok do Třebíče

Zasekaná cesta do Vídně nás svedla do Třebíče. Už nás nebavily ty uzoučké vesnicemi vedoucí silnice plné zatáček, které nám Waze nabízel jako nejlepší variantu, a tak jsme se rozhodli pro kafe a dort v Třebíči. Pár tipů, kam zajít, jsme měli a rádi se s Vámi o ně podělíme. Výborné kafe a vynikající zákusky dostanete v Papi kafé na Karlově náměstí. Interiér kavárny působí vzdušně, je prostorný a stylový, obrovskou výhodou je dětský koutek. O pár domů dál se nachází útulná kavárna Obývák, ideální místo na snídani či odpolední svačinu, kde se budete cítit jako doma. Z Třebíče je to prozatím vše, další report přibude z Vídně.

Yoshitomo a jeho malé drsňačky ve vídeňské Albertině

Právě výstava Yoshitoma Nary All my little words nás navnadila k předadventní návštěvě Vídně. Jeho drsné holčičky, ať už s nožem v ruce, s obřími tesáky či pohledem plným hněvu, připomínají kreslené komiksové postavičky. Jsou to malé, za to velmi silné osobnosti. Tyto nebojácné a troufalé slečny vzdorují světu, nebojí se konfrontace a rády provokují. Působí autenticky a svá tvrzení servírují veřejnosti s krutou upřímnosti. V kresbách se odráží dětská nevinnost a trable dospívání. Odkud se však bere všechna ta zloba, ten netajený hněv? Sám autor tvrdí, že zdrojem inspirace byly jeho vlastní vzpomínky a zážitky z dětství. Vyrůstal na venkově, cítil se izolovaný a sám, zatímco rodiče tvrdě dřeli (japonština má pro to specifické označení kagikko). Poukazuje na japonské rigidní sociální konvence a pro nás trošku nepochopitelnou preferenci práce nad rodinou. Jeho tvorbu však ovlivnila také druhá světová válka (no more nukes) a punk. Abychom to uzavřeli, výstava byla skvělá, určitě stojí za vidění.
Kam ve Vídni na dobrý kafe? Nám chutnalo v Caffé a Casa a v Caffé Couture. Co se týká rychlé svačiny do ruky, zkuste třeba Öfferl - Brote mit Charakter. Na oběd jsme měli v plánu zajít tematicky do Mochi, ale nevyšlo to. Třeba se Vám poštěstí. Hledáte-li tip na ubytování? Doporučujeme ZOKU u Prateru. Cestujete-li s malými dětmi, neváhejte a využijte herniček v Dětském muzeu přímo u Mariahilfer Straße.
PS: Ploty i lešení jsou pryč. Budova Parlamentu i Stephan's Dom jsou už nádherně zrekonstruovány.
Náš říjen byl plný zážitků, co ten Váš? Poradíte, kam vyrazit příště? 

Body zájmu po cestě

Fotogalerie